top of page
Rastúce Kamene

Augustová výstava v Art cafe predstavuje tvorbu slovenskej maliarky Jany Bednárovej, ktorá už niekoľko rokov žije v Indii. Po štúdiách v Bratislave a na FAVU v Brne pokračovala až do roku 2014 na univerzite v indickej Barode. Aktuálne žije v severo-východnej Indii v štáte Meghalaya, odkiaľ pochádza aj jej najnovšia séria malieb Rastúce kamene, inšpirovaná pralesnými mýtmi ľudí Khasi a iných indických kmeňov.

Séria obrazov z rokov 2016-2017 vychádza podľa autorky z mýtu o Ahalyi, "podvodne zvedenej bohom nebies Indrom a následne prekliatej svojim manželom za neveru. Ahaya čakala dlhé roky vo forme kameňa na vykúpenie, kým ju prekliatia nezbavil Rama."
Na Severo-východe Indie, kde autorka žije, je uctievanie kameňov bežnou súčasťou duchovných praktík. Rešpekt ku kameňom vychádza z viery, že kamene sa časom zväčšujú, rastú a môžu dať požehnanie alebo pri zlom zaobchádzaní môžu človeku porobiť. Diela na výstave v Art cafe predstavujú Živé kamene v Štáte Meghalaya, na miestach, ktorými sa autorka denne pohybuje a ktoré vytrvalo zobrazuje.

Juliana Mrvová

bottom of page